661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri için hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor

  görünümler 469

Ajansspor

Ajansspor

13 gün önce

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :
- Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri arşiv görüntüleri
- Tesis'de yapılan hazırlık ve temizlik çalışmalarından görüntüler
- Er Meydanı'nın tesis sorumlularından Ahmet Kıyı ile röportaj
- Tesis sorumlusu Hüseyin Züle ile röportaj
- Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile röportaj 661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri için hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor
- Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan:
- "661 yıllık bir geleneği başarıyla sürdürebilmenin gayreti içindeyiz"
- "Bu yıl 2 bin 500 civarında pehlivanın katılımını bekliyoruz"
EDİRNE (AA) - CİHAN DEMİRCİ - 661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri öncesi Edirne'deki Sarayiçi Er Meydanı'nda son hazırlıklar yapılıyor.
Kırkpınar'da çayıra 1-3 Temmuz tarihlerinde çıkacak pehlivanlar için meydan, güreşseverler için ise tribünler hazırlanıyor.
Edirne Belediyesi ekipleri tarafından tribünlerdeki yaklaşık 15 bin koltuk tek tek yıkanıp, pehlivanların duş alanları, bekleme yerleri temizleniyor.
- Gürkan: "Koordinasyonumuz ve çalışan ekip üyelerimiz iyi"
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, AA muhabirine, kentin düğünü, bayramı, şenliği kabul edilen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri için en iyi şekilde hazırlandıklarını söyledi.
Güreşler için 100 binin üzerinde sporseverin Edirne'ye geleceğini belirten Gürkan, "661 yıllık bir geleneği başarıyla sürdürebilmenin gayreti içindeyiz." dedi.
Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin organizasyonunda tecrübeli olduklarını ifade eden Gürkan, "Organizasyonu 1946'da beri Edirne Belediyesi yapıyor. Koordinasyonumuz ve çalışan ekip üyelerimiz iyi. Dolayısıyla inşallah bir aksilik çıkmayacak." diye konuştu.
Bu yıl "altın kemer" senesi olması nedeniyle çok özel hazırlandıklarının altını çizen Gürkan, şunları kaydetti:
"Ahmet Taşçı'dan sonra 3 kez üst üste başpehlivan olan çıkmadı. Yani başpehlivanlarımız altın kemerin ebedi sahibi olamadı. Hep kasamıza döndü bir anlamda. Bu yıl Ali Gürbüz çok şanslı çünkü son 2 yıl üst üste başpehlivan oldu. Eğer bu yıl da başpehlivanlığı kazanırsa, 1 kilo 400 gram ağırlığındaki altın kemerin ebedi sahibi olacak. Yakışır mı? Yakışır tabii ki ama bu taraf tuttuğumuz anlamına gelmiyor. Kim hak ediyorsa o kazansın. Ali Gürbüz'ün hakkıysa, anasının ak sütü gibi helal olsun. Başkası hak ediyorsa da ona diyecek bir şey yok. Bu bir spor."
- "2 bin 500 civarında pehlivanın katılımını bekliyoruz"
Başkan Recep Gürkan, geçen yıl güreşlerin salgın tedbirleri nedeniyle sporcu ve seyirci kapasitesinde yüzde 50 düşük gerçekleştiğini anlattı.
Kıran kırana güreşler olacağına işaret eden Gürkan, "Bu yıl 2 bin 500 civarında pehlivanın katılımını bekliyoruz. Kırkpınar'a 'Yağlı güreşlerin olimpiyatı.' diyoruz. Yağlı güreşte minik birden başpehlivanlığa kadar 14 boy var. 2 bin 500 pehlivanı 3 gün içerisinde güreştirmemiz ve pazar günü saat 18.30'da bitirmemiz lazım. Biz zorlanıyoruz, pehlivanlar zorlanıyor. Bu yıl 80 meydan hakemi, 30'a yakın kule hakemi, 9 cazgır olacak. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının ekipleri orada bulunacak." şeklinde konuştu.
- "Dualı çayıra çıkmak her pehlivanın hayalidir"
Kırkpınar'a katılım için yıl içerisinde düzenlenen yağlı güreşlerde bir kota ya da puanlama sistemi getirilmesini isteyen Gürkan, güreşlerin altın puan uygulamasından çıkarılıp orijinaline döndürülmesi gerektiğini de vurguladı.
Özel yönetmeliği bulunan tek yağlı güreş organizasyonunun Kırkpınar olduğunu hatırlatan Gürkan, "Kırkpınar'ın dualı çayırına çıkmak her pehlivanın hayalidir, hedefidir, isteğidir ama hedefe de bu kadar kolay ulaşılmaması gerektiğini düşünüyorum." ifadelerini kullandı.
Gürkan, bu yıl önemli bir değişiklik yapılarak Geleneksel Güreş Federasyonu kurulduğunu söyledi. Federasyonun genel kurulunun 29 Haziran'da yapılacağını dile getiren Gürkan, "Yağlı güreş ve Türkiye Güreş Federasyonu ayrılmış olacak. Bu bağlamda daha hızlı ve daha uzmanlık noktasında kararlar alınacağına da inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu.
- Kıyı: "En iyi şekilde hazırlamaya çalışıyoruz"
Kırkpınar Sarayiçi Er Meydanı'nın tesis sorumlularından Ahmet Kıyı, hazırlıkların hız kesmeden devam ettiğini aktardı.
Belediyenin tüm ekipleriyle seferber olduğunu belirten Kıyı, "Edirne'mizin düğününe, bayramına en iyi şekilde hazırlanıyoruz. Tam anlamıyla elimizin değmediği yer kalmıyor. Hazırlıklarımız 2-3 ay öncesinden başladı ve sonuna geldik. Kırkpınar'ı güreşseverler için en iyi şekilde hazırlamaya çalışıyoruz." diye konuştu.
Diğer bir tesis sorumlusu Hüseyin Züle ise Türkiye'nin dört bir yanından güreşseverlerin buraya geleceğini dile getirip, "Kırkpınar'da geçmiş yıllara göre kalabalık bekliyoruz. Bu yıl altın kemer senesi ve ekstra bir kalabalık olacak. Kıran kırana güreşleri izlemeye herkesi bekliyoruz." şeklinde görüş belirtti.

YORUMLAR: 1
Lukas q
Lukas q 5 gün önce
Kesinlikle ali gürbüzün dopinkli olmadıgına dikkat edilsin geçmişinde vukuatlı Herşeye başvurabilirler
Kurtdereli Mehmet Pehlivan
10:12
Darboğaz Bilim
görünümler 64 B
Ekin Uzunlar - Başka Bir İhtimal
4:40
Ekin Uzunlar
görünümler 256 B
Seni Kalbime Sakladım 1. Bölüm
1:54:09
Seni Kalbime Sakladım
görünümler 2,5 Mn
Crazy Way to Make a SLIME #shorts
0:33
Baddi Eddi
görünümler 14 Mn
How to make a table.WOODWORKING
22:17
AVSwood
görünümler 20 Mn
Başpehlivanlar Kırkpınar'ı değerlendirdi
3:24
Will she recognize her childhood sweetheart?
16:39
I will give 200.000 TL for better than these birds.
27:34
Eski Edirne (Renkli) 1900'lerle 1990'lar arası renklendirilmiş görüntüler
7:20
Eski Türkiye Arşivi / Bahadır Arşiv
görünümler 24 B